Sodobno življenje je pogosto stresno – napeti smo zaradi dela, odnosov, denarja ali cele vrste drugih zadev. Na srečo nam starodavni budistični nauki lahko pomagajo, da se lažje soočimo s stresom. Spodbudijo nas, da svoje pogosto vse preveč razburljivo in ciljno naravnano življenje izpolnimo z mirom, ljubeznijo in sočutjem.
Stres in tesnoba pa ne priganjata samo odraslih. Tudi otroci so že od ranih nog obremenjeni z vse preveč stresnimi stvarmi – z visokimi pričakovanji staršev, s pritiskom sošolcev, z razpadajočimi družinami, zlorabljanjem… modre besede Bude lahko pomagajo tudi njim. Spodbujajo jih, da začnejo oblikovati pozitiven odnos in reševati življejske težave, ter jim pomagajo, da v sebi poiščejo miren kotiček, kamor se lahko zatečejo, kadar koli želijo – svoje lastno varno notranje zavetišče.
Budistična načela lahko nam in našim otrokom pomagajo, da se ne ulovimo v past hlepenja po novih in novih dobrinah. Kot da nam lahko zunanje »stvari«, pa naj gre za igrače, obleke ali karkoli drugega, prinesejo srečo. V nasprotju z materializmom budizem uči, da se bodo otroci (prav tako kot odrasli) razvili v resnično srečne, celostne posameznike le tedaj, če se bodo obrnili navznoter in prepoznali čudež svojega lastnega obstoja.
Še eno budistično načelo je zlasti primerno za današnje dni, to pa je, da moramo biti pozorni in hvaležni za vsak dragoceni trenutek – kajti vsak trenutek mine, kot bi mignil, in je neponovljiv v svoji enkratnosti. Ta nauk ne spodbjua naših otrok le k temu, da živijo bolj pozorno in polno, pomaga jim tudi spoznati in sprejeti minljivost vsega in razumeti spremembe, ki se dogajajo v njihovem življenju – pa naj gre za selitev, prešolanje, odraščanje ali izgubo ljubljene osebe.